Region Veneto i Friuli to kwintesencja włoskiego klimatu. Malownicze, zielone tereny, rozległe plaże i laguny, doskonała kuchnia, wyśmienite wino oraz historyczne miasta pełne zabytków, jak Wenecja czy Padwa – to wszystko czeka na odwiedzających północne Włochy!
Wyjazd z Polski, przejazd busem do Włoch. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek i aklimatyzacja.
Naszą rowerową przygodę w regionie Wenecji Euganejskiej rozpoczniemy od wizyty w stolicy regionu, Królowej Adriatyku - Wenecji. Do miasta udamy się korzystając z transportu publicznego. Wenecję najlepiej zwiedzać bez planu, dając się zgubić w labiryncie wąskich uliczek, kanałów i romantycznych zaułków.
Dzisiaj udamy się w podróż nad Lagunę Wenecką. Trasa mimo nieco większego dystansu nie jest wymagająca i sprzyja relaksowi. Poruszać się będziemy głównie ścieżkami rowerowymi biegnącymi po praktycznie całkowicie płaskim terenie. Celem naszej podróży będzie zabytkowe miasto Świętego Antoniego – Padwa.
Kolejny dzień w regionie Wenecji Euganejskiej spędzimy ponownie nad Laguną Wenecką. Dziś wystartujemy z miasteczka Jesolo i ruszymy rowerami w kierunku portu w miasteczku Punta Sabbioni. Stąd natomiast udamy się promem na pobliską wyspę Lido, z której rozpościera się piękny widok na Wenecję oraz Morze Adriatyckie.
Dzisiejszego dnia również udamy się na południe w kierunku Adriatyku. Naszą wyprawę rowerową rozpoczniemy ponownie od okolic Jesolo, tym razem jednak udamy się na wschód, wzdłuż wybrzeża. Po drodze będziemy mijali piaszczyste plaże i nadmorskie kurorty jak chociażby Caorle. Naszym celem będzie Portogruaro i degustacja wina w jednej z okolicznych winnic.
Dzisiaj opuścimy tereny regionu Veneto i udamy się do sąsiedniego regionu Friuli-Wenecja Julijska. Nasza trasa będzie wiodła spokojnymi i mało uczęszczanymi drogami w otoczeniu lasów i pół uprawnych. Po drodze będziemy mijali urokliwe i niewielkie włoskie miasteczka jak Oderzo czy Sacile. Celem dzisiejszej podróży będzie miasto Pordenone.
Ostatni dzień w regionie Veneto upłynie nam na podróży po historycznych miejscach regionu. Podczas dzisiejszej trasy cofniemy się w czasie odwiedzając słynne średniowieczne miasto Cittadella oraz zabytkowe Bassano del Grappa. Początkowo będziemy poruszali się słynną drogą rowerową Ostiglia-Treviso, a następnie udamy się na północ wzdłuż rzeki Brenta.
Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd z Włoch. Przejazd do Polski.
Treviso jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, leżącej w regionie Veneto. Miasto jest głównie wybierane jako punkt startowy do zwiedzania regionu, w tym Wenecji, ale samo w sobie również ma wiele do zaoferowania. W okresie Średniowiecza Treviso podlegało władzy weneckiej, co widać w zabudowie i wąskich uliczkach miasta. Na głównym placu miasta stoi Palazzo del Trecento, który pochodzi z XVI wieku. Na zabytkowej starówce znajdziemy chociażby XIII-wieczny kościół San Francesco oraz wiele innych budynków przykuwających uwagę.
Wenecja to miasto jedyne w swoim rodzaju. Położone na archipelagu 117 wysp, połączonych labiryntem 150 kanałów niezmiennie od lat fascynuje tysiące turystów, którzy przybywają tu, aby z radością zgubić się w gąszczu wąskich, romantycznych uliczek i alejek. To urzekające miasto zbudowane jest na drewnianych palach, wbitych w podłoże weneckiej laguny. Wizytówką Wenecji są Plac św. Marka z imponującą Bazyliką i Pałacem Dożów, wieża Campanile oraz słynne mosty - Rialto oraz Most Westchnień. Szczególny urok ma zwiedzanie miasta z pokładu gondoli lub wodnego tramwaju, co daje możliwość dotarcia do najbardziej skrytych zaułków.
Wenecja to miasto kanałów, z których najsłynniejszy jest bez wątpienia Canal Grande. Doskonałą okazją do poznania miasta z innej perspektywy jest skorzystanie z rejsu jednym z tramwajów wodnych, które kursują po tutejszym kanale. Ta podróż pozwoli w pełni poczuć klimat Wenecji i zobaczyć je z tej samej perspektywy, z której oglądają je mieszkańcy. Podczas rejsu będzie można przepłynąć cały kanał i zobaczyć najsłynniejsze punkty i zabytki Wenecji, w tym Plac Świętego Marka, Most Rialto czy Pałac Dodżów.
Laguna Wenecka leży na Morzu Adriatyckim, w zachodniej części Zatoki Weneckiej. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Na lagunie znajduje się wiele wysp, na których znajduje się wiele zabytkowych i niezwykle urokliwych miasteczek. Na uwagę zasługuje z pewnością Murano, które słynie z produkcji szkła, Chioggia słynąca z renomowanych plaż czy Giudecca i Torcello z zabytkowymi kościołami. Najbardziej charakterystyczną i urokliwą z wysp znajdujących się na lagunie jest jednak Burano, na której znajdują się jaskrawo pomalowane domy.
Padwa to miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Miejsce to zachwyca prawdziwymi perłami architektury sakralnej, urokliwą starówką oraz pięknymi placami pełnymi odrestaurowanych kamienic. Najsłynniejszym zabytkiem Padwy jest niewątpliwie romańsko-gotycko-bizantyjska Bazylika św. Antoniego, gdzie znajdują się relikwie patrona. Miasto zyskało również sławę dzięki uniwersytetowi, założonemu w 1222 r., na którym kształcili się m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. Charakterystyczny dla Padwy jest największy plac miasta - Prato della Valle, otoczony kanałem wodnym oraz posągami osób zasłużonych dla miasta.
Lido di Jesolo jest największym wakacyjnym kurortem regionu Veneto i jednym z najpopularniejszych kurortów w całych Włoszech. Swoją renomę zawdzięcza głównie długiej i szerokiej piaszczystej plaży, wzdłuż której znajduje się ogromna liczba hoteli, apartamentów i restauracji. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku niezależnie od wieku. Na młodych i szukających rozrywek czeka wiele barów, pubów i dyskotek, a rodziny z dziećmi mogą skorzystać z basenów, placów zabaw czy olbrzymiego Aquaparku znajdującego się w Jesolo.
Wyspa Lido nazywana jest plażą Wenecji. Piaszczyste plaże zajmują pół długości wyspy. Jest to elitarna dzielnica Wenecji, na którą przybywają szukający przepychu turyści. Lido znacząco różni się od historycznego centrum Wenecji. Zamiast wąskich uliczek znajdziemy tu szerokie drogi i promenady, zamiast statków i gondoli, auta i autobusy. Nawet w zapachu powietrza czuć różnicę. Pod kontem historycznym wyspa nie ma wiele do zaoferowania, ale przyciąga luksusem i możliwością spędzenia czasu na piaszczystych plażach Laguny Weneckiej z widokiem na miasto kanałów.
Mestre bardzo często uważane jest za miasto, a w rzeczywistości jest położoną na stałym lądzie częścią Wenecji. Z wyspową częścią miasta połączone jest mostem Ponte Della Libert?. Obecnie pełni głównie funkcję dzielnicy przemysłowej. Jednocześnie dzięki doskonałemu połączeniu ze starym miastem, poprzez linię kolejową i autobusową, jest bardzo często wybierane przez turystów jako miejsce noclegowe i baza wypadowa do zwiedzania Wenecji oraz innych zabytkowych miast regionu Veneto.
Portogruaro leży na granicy regionów Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska. Miasto powstało w Średniowieczu, dokładnie w 1140 roku, jako dodatkowa ochrona dla pobliskiej Concordii. W XV wieku miasto przeszło pod władanie Republiki Weneckiej i było ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Charakterystycznym punktem Portogruaro jest Duomo di Sant’Andrea, powstałe w miejscu dawnego kościoła z XII wieku. Warto również zobaczyć dzwonnicę Campanile, która jest trzecią najbardziej krzywą wieżą we Włoszech, a także młyny Mulini sul Lemene powstałe w XII wieku i wybudowane przez biskupów Concordii.
Concordia położona jest kilka kilometrów od miasta Portogruaro i jest istnym muzeum archeologicznym. Wizyta w mieście jest jak podróż w czasie do okresu antyku. Miasto Iulia Concordia powstało już w 42 roku przed naszą erą, czego ślady można odnaleźć na każdym kroku. Concordia była typowym rzymskim miastem, z typowym dla tego okresu układem ulic. Na uwagę zasługują ruiny mostu Ponte Romani pochodzące właśnie ze Starożytności. Warta odwiedzenia jest również Cattedrale di Santo Stefano. W podziemiach katedry prowadzone były prace archeologiczne i są one obecnie udostępnione do zwiedzania.
Czym byłaby wyprawa do Włoch bez degustacji lokalnego wina? Region Veneto usiany jest licznymi winnicami i słynie z produkcji doskonałych win. Podczas wizyty w jednej z lokalnych winnic będziemy mogli poznać proces produkcji tego trunku. Zwiedzimy zarówno teren wokół winnicy jak i budynki przemysłowe, w których przyjrzymy się temu, jak krok po kroku powstaje ten doskonały trunek. Oczywiście wizyta zakończy się degustacją najpopularniejszych win.
Pordenone leży w regionie Friuli-Wenecja Julijska, przy granicy z regionem Veneto. Miasto było niegdyś ważnym portem rzecznym. Obecnie jest głównie miastem przemysłowym, ale nie brakuje w nim również turystycznych atrakcji i licznych zabytków. Turyści powinni się wybrać na główną ulicę miasta, corso Vittorio Emmanuele, przy której znajdują się budynki godne uwagi, pochodzące jeszcze z XIII wieku. Miejscami, które trzeba zobaczyć są bez wątpienia Castello dei Conti di Ragogna z XIII wieku oraz Palazzo Comunale z wieżą zegarową.
Cittadella jest miastem leżącym w prowincji Padwa, o unikatowej średniowiecznej zabudowie. Miasto otaczają doskonale zachowane, ufortyfikowane mury zbudowane jeszcze w XIII wieku. Mury zostały stworzone przez ówczesnych włodarzy miasta, jako odpowiedź na fortyfikacje miasta Castelfranco Veneto. Mury posiadają cztery bramy. Najsłynniejszymi z nich są Porta Padova i Torre di Malta w formie wieży, która służyła jako więzienie i sala tortur. Była ona wykorzystywana przez Ezzelina da Romano, który zyskał przydomek syna szatana, ze względu na swoje niezwykłe okrucieństwo.
Caorle jest jednym z najbardziej popularnych i urokliwych miast na północnym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jest tutaj wszystko czego można oczekiwać od nadmorskiego kurortu. Caorle ma do zaoferowania odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, port rybacki, liczne hotele, bary i restauracje. Znakiem rozpoznawczym miasta jest jego historyczne centrum, zachwycające swoimi kolorowymi kamieniczkami i wąskimi uliczkami. Caorle może się poszczycić również bardzo dobrze rozwiniętą bazą hotelową rozciągającą się wzdłuż wybrzeża Adriatyku.
Bassano del Grappa jest miastem o ponad tysiącletniej historii. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą jeszcze z X wieku. Mimo tego, miasto jest niejednokrotnie omijane przez turystów przybywających do regionu Veneto – niesłusznie. Znajdziemy tutaj wiele zabytków pochodzących z okresu Średniowiecza czy Renesansu. Pierwszy zamek obronny powstał w Bassano na przełomie XII i XIII wieku, a do jego budowy wykorzystano kamień pochodzący z rzeki Brenta. Miasto posiada wiele niezwykle atrakcyjnych i wartych uwagi zabytków, jak chociażby Chiesa di San Giovanni z XIV wieku czy most Ponte Degli Aplpini oraz Piazza Liberta uchodzące za symbole miasta.