Wakacyjna podróż przez zabytkowe zakątki północnych Włoch!

Włochy ‣ Veneto - rowerowa podróż w weneckim stylu


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Veneto - Friuli - esencja Włoch

Region Veneto i Friuli to kwintesencja włoskiego klimatu. Malownicze, zielone tereny, rozległe plaże i laguny, doskonała kuchnia, wyśmienite wino oraz historyczne miasta pełne zabytków, jak Wenecja czy Padwa – to wszystko czeka na odwiedzających północne Włochy!

Treviso

Treviso

Treviso jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, leżącej w regionie Veneto. Miasto jest głównie wybierane jako punkt startowy do zwiedzania regionu, w tym Wenecji, ale samo w sobie również ma wiele do zaoferowania. W okresie Średniowiecza Treviso podlegało władzy weneckiej, co widać w zabudowie i wąskich uliczkach miasta. Na głównym placu miasta stoi Palazzo del Trecento, który pochodzi z XVI wieku. Na zabytkowej starówce znajdziemy chociażby XIII-wieczny kościół San Francesco oraz wiele innych budynków przykuwających uwagę.

Wenecja

Wenecja

Wenecja to miasto jedyne w swoim rodzaju. Położone na archipelagu 117 wysp, połączonych labiryntem 150 kanałów niezmiennie od lat fascynuje tysiące turystów, którzy przybywają tu, aby z radością zgubić się w gąszczu wąskich, romantycznych uliczek i alejek. To urzekające miasto zbudowane jest na drewnianych palach, wbitych w podłoże weneckiej laguny. Wizytówką Wenecji są Plac św. Marka z imponującą Bazyliką i Pałacem Dożów, wieża Campanile oraz słynne mosty - Rialto oraz Most Westchnień. Szczególny urok ma zwiedzanie miasta z pokładu gondoli lub wodnego tramwaju, co daje możliwość dotarcia do najbardziej skrytych zaułków.

Rejs po Canal Grande

Rejs po Canal Grande

Wenecja to miasto kanałów, z których najsłynniejszy jest bez wątpienia Canal Grande. Doskonałą okazją do poznania miasta z innej perspektywy jest skorzystanie z rejsu jednym z tramwajów wodnych, które kursują po tutejszym kanale. Ta podróż pozwoli w pełni poczuć klimat Wenecji i zobaczyć je z tej samej perspektywy, z której oglądają je mieszkańcy. Podczas rejsu będzie można przepłynąć cały kanał i zobaczyć najsłynniejsze punkty i zabytki Wenecji, w tym Plac Świętego Marka, Most Rialto czy Pałac Dodżów.

Laguna Wenecka

Laguna Wenecka

Laguna Wenecka leży na Morzu Adriatyckim, w zachodniej części Zatoki Weneckiej. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Na lagunie znajduje się wiele wysp, na których znajduje się wiele zabytkowych i niezwykle urokliwych miasteczek. Na uwagę zasługuje z pewnością Murano, które słynie z produkcji szkła, Chioggia słynąca z renomowanych plaż czy Giudecca i Torcello z zabytkowymi kościołami. Najbardziej charakterystyczną i urokliwą z wysp znajdujących się na lagunie jest jednak Burano, na której znajdują się jaskrawo pomalowane domy.

Padwa

Padwa

Padwa to miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Miejsce to zachwyca prawdziwymi perłami architektury sakralnej, urokliwą starówką oraz pięknymi placami pełnymi odrestaurowanych kamienic. Najsłynniejszym zabytkiem Padwy jest niewątpliwie romańsko-gotycko-bizantyjska Bazylika św. Antoniego, gdzie znajdują się relikwie patrona. Miasto zyskało również sławę dzięki uniwersytetowi, założonemu w 1222 r., na którym kształcili się m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. Charakterystyczny dla Padwy jest największy plac miasta - Prato della Valle, otoczony kanałem wodnym oraz posągami osób zasłużonych dla miasta.

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo jest największym wakacyjnym kurortem regionu Veneto i jednym z najpopularniejszych kurortów w całych Włoszech. Swoją renomę zawdzięcza głównie długiej i szerokiej piaszczystej plaży, wzdłuż której znajduje się ogromna liczba hoteli, apartamentów i restauracji. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku niezależnie od wieku. Na młodych i szukających rozrywek czeka wiele barów, pubów i dyskotek, a rodziny z dziećmi mogą skorzystać z basenów, placów zabaw czy olbrzymiego Aquaparku znajdującego się w Jesolo.

Wyspa Lido

Wyspa Lido

Wyspa Lido nazywana jest plażą Wenecji. Piaszczyste plaże zajmują pół długości wyspy. Jest to elitarna dzielnica Wenecji, na którą przybywają szukający przepychu turyści. Lido znacząco różni się od historycznego centrum Wenecji. Zamiast wąskich uliczek znajdziemy tu szerokie drogi i promenady, zamiast statków i gondoli, auta i autobusy. Nawet w zapachu powietrza czuć różnicę. Pod kontem historycznym wyspa nie ma wiele do zaoferowania, ale przyciąga luksusem i możliwością spędzenia czasu na piaszczystych plażach Laguny Weneckiej z widokiem na miasto kanałów.

Mestre

Mestre

Mestre bardzo często uważane jest za miasto, a w rzeczywistości jest położoną na stałym lądzie częścią Wenecji. Z wyspową częścią miasta połączone jest mostem Ponte Della Libert?. Obecnie pełni głównie funkcję dzielnicy przemysłowej. Jednocześnie dzięki doskonałemu połączeniu ze starym miastem, poprzez linię kolejową i autobusową, jest bardzo często wybierane przez turystów jako miejsce noclegowe i baza wypadowa do zwiedzania Wenecji oraz innych zabytkowych miast regionu Veneto.

Portogruaro

Portogruaro

Portogruaro leży na granicy regionów Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska. Miasto powstało w Średniowieczu, dokładnie w 1140 roku, jako dodatkowa ochrona dla pobliskiej Concordii. W XV wieku miasto przeszło pod władanie Republiki Weneckiej i było ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Charakterystycznym punktem Portogruaro jest Duomo di Sant’Andrea, powstałe w miejscu dawnego kościoła z XII wieku. Warto również zobaczyć dzwonnicę Campanile, która jest trzecią najbardziej krzywą wieżą we Włoszech, a także młyny Mulini sul Lemene powstałe w XII wieku i wybudowane przez biskupów Concordii.

Concordia

Concordia

Concordia położona jest kilka kilometrów od miasta Portogruaro i jest istnym muzeum archeologicznym. Wizyta w mieście jest jak podróż w czasie do okresu antyku. Miasto Iulia Concordia powstało już w 42 roku przed naszą erą, czego ślady można odnaleźć na każdym kroku. Concordia była typowym rzymskim miastem, z typowym dla tego okresu układem ulic. Na uwagę zasługują ruiny mostu Ponte Romani pochodzące właśnie ze Starożytności. Warta odwiedzenia jest również Cattedrale di Santo Stefano. W podziemiach katedry prowadzone były prace archeologiczne i są one obecnie udostępnione do zwiedzania.

Degustacja lokalnego wina

Degustacja lokalnego wina

Czym byłaby wyprawa do Włoch bez degustacji lokalnego wina? Region Veneto usiany jest licznymi winnicami i słynie z produkcji doskonałych win. Podczas wizyty w jednej z lokalnych winnic będziemy mogli poznać proces produkcji tego trunku. Zwiedzimy zarówno teren wokół winnicy jak i budynki przemysłowe, w których przyjrzymy się temu, jak krok po kroku powstaje ten doskonały trunek. Oczywiście wizyta zakończy się degustacją najpopularniejszych win.

Pordenone

Pordenone

Pordenone leży w regionie Friuli-Wenecja Julijska, przy granicy z regionem Veneto. Miasto było niegdyś ważnym portem rzecznym. Obecnie jest głównie miastem przemysłowym, ale nie brakuje w nim również turystycznych atrakcji i licznych zabytków. Turyści powinni się wybrać na główną ulicę miasta, corso Vittorio Emmanuele, przy której znajdują się budynki godne uwagi, pochodzące jeszcze z XIII wieku. Miejscami, które trzeba zobaczyć są bez wątpienia Castello dei Conti di Ragogna z XIII wieku oraz Palazzo Comunale z wieżą zegarową.

Cittadella

Cittadella

Cittadella jest miastem leżącym w prowincji Padwa, o unikatowej średniowiecznej zabudowie. Miasto otaczają doskonale zachowane, ufortyfikowane mury zbudowane jeszcze w XIII wieku. Mury zostały stworzone przez ówczesnych włodarzy miasta, jako odpowiedź na fortyfikacje miasta Castelfranco Veneto. Mury posiadają cztery bramy. Najsłynniejszymi z nich są Porta Padova i Torre di Malta w formie wieży, która służyła jako więzienie i sala tortur. Była ona wykorzystywana przez Ezzelina da Romano, który zyskał przydomek syna szatana, ze względu na swoje niezwykłe okrucieństwo.

Caorle

Caorle

Caorle jest jednym z najbardziej popularnych i urokliwych miast na północnym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jest tutaj wszystko czego można oczekiwać od nadmorskiego kurortu. Caorle ma do zaoferowania odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, port rybacki, liczne hotele, bary i restauracje. Znakiem rozpoznawczym miasta jest jego historyczne centrum, zachwycające swoimi kolorowymi kamieniczkami i wąskimi uliczkami. Caorle może się poszczycić również bardzo dobrze rozwiniętą bazą hotelową rozciągającą się wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Bassano del Grappa

Bassano del Grappa

Bassano del Grappa jest miastem o ponad tysiącletniej historii. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą jeszcze z X wieku. Mimo tego, miasto jest niejednokrotnie omijane przez turystów przybywających do regionu Veneto – niesłusznie. Znajdziemy tutaj wiele zabytków pochodzących z okresu Średniowiecza czy Renesansu. Pierwszy zamek obronny powstał w Bassano na przełomie XII i XIII wieku, a do jego budowy wykorzystano kamień pochodzący z rzeki Brenta. Miasto posiada wiele niezwykle atrakcyjnych i wartych uwagi zabytków, jak chociażby Chiesa di San Giovanni z XIV wieku czy most Ponte Degli Aplpini oraz Piazza Liberta uchodzące za symbole miasta.

Na rowerowym szlaku przez zielone tereny regionu Veneto!

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.