Słoneczne wzgórza, winne uprawy i czar uroczych, średniowiecznych miasteczek

Włochy ‣ Toskania - Umbria - szlakiem winnic i gajów oliwnych


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Toskania i Umbria - przez słoneczne wzgórza, winnice i gaje

Zapraszamy na rowerową wyprawę do słonecznej Toskanii i zielonej Umbrii. Przemierzać będziemy szlakiem zabytkowych, średniowiecznych miasteczek wśród malowniczych wzgórz ze starymi gajami oliwnymi i winnicami. 

Arezzo

Arezzo

Zabytkowe miasteczko Arezzo, położone jest na wzgórzu pomiędzy słynną Florencją a Perugią. Jego historia sięga VII wieku p.n.e., kiedy to należało do jednego z dwunastu najważniejszych ośrodków cywilizacji etruskiej. Niezwykły klimat tworzą tu średniowieczny plac w centrum miasta opadający w kierunku południowym oraz sieć zabytkowych domów i pałaców przyklejonych do wąskich, krętych uliczek. Najważniejszym zabytkiem Arezzo jest z pewnością słynny fresk "Legenda Prawdziwego Krzyża" znajdujący się w kościele San Francesco. Magię miasteczka docenili także filmowcy, kręcąc tu sceny do słynnego „La vita e bella”.

Perugia

Perugia

Położona w prowincji Umbria Perugia w przeszłości była ważnym ośrodkiem kultury etruskiej, a w średniowieczu siedzibą papieży. Obecnie jest gwarnym, pełnym młodych ludzi miastem, którzy przybywają na tutejszy uniwersytet będący renomowanym ośrodkiem nauki języka włoskiego dla cudzoziemców. Zwiedzanie Perugii warto rozpocząć od deptaka Corso Vannurcci, na którego południowym końcu, na tle zabytkowej katedry znajduje się jeden z symboli miasta – gotycka Fontana Maggiore. Pełna zakamarków, wybrukowanych, wąskich i krętych uliczek Perugia to idealne miejsce na spokojny spacer w średniowiecznej scenerii.

Lago Trassimeno

Lago Trassimeno

Położone w południowej Toskanii, wśród wzgórz, gajów oliwnych i winnic jezioro Trazymeńskie to idealne miejsce na rowerowe wycieczki. Jezioro jest największym zbiornikiem wodnym w środkowych Włoszech - ma ponad 50 kilometrów obwodu i jest relatywnie płytkie - do 6 metrów maksymalnej głębokości. Brzegi jeziora porośnięte są bujną roślinnością i stanowią oazę dla wielu gatunków ptaków. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, czysta i ciepła woda zachęcająca do kąpieli oraz bogate przyrodniczo okolice jeziora sprawiają, że Lago Trassimeno staje się coraz chętniej odwiedzanym terenem wypoczynkowo – rekreacyjnym tej części Włoch.

San Quirico d`Orcia

San Quirico d`Orcia

Malutkie miasteczko San Quirico d’Orcia położone jest w prowincji Siena pomiędzy Montalcino a Pienzą. Zbudowane zostało na samym skraju doliny Val d’Orcia, a jego korzenie sięgają czasów etruskich. Przez wieki miasteczko dawało schronienie rzeszom podróżnych i pielgrzymów przemierzających dolinę Orcii. Samo miasteczko choć niewielkie to pełne jest niezwykłego uroku. Ze względu na dogodne położenie na wzgórzu, z miasteczka rozciągają się idylliczne widoki na bezkresne toskańskie wzgórza. Warto poświęcić chwilę na spacer po wąskich i pełnych uroku uliczkach, zobaczyć kościół Collegiata di San Quirico lub po prostu wstąpić do kawiarni na filiżankę espresso.

Montepulciano - degustacja wina

Montepulciano - degustacja wina

Montepulciano to z pewnością turystyczna stolica południowej Toskanii. Renesansowa zabudowa otoczona XVI-wiecznymi murami obronnymi z sześcioma bramami prezentuje się imponująco na wąskim i długim wapiennym grzbiecie, na którym miasteczko zostało zbudowane. Centrum stanowi plac położony w najwyższej części miasteczka z ciekawą katedrą o niedokończonej fasadzie i ratuszem. W Montepulciano zapraszamy do lokalnej winiarni na degustację białego i czerwonego wina wytwarzanego z winogron uprawianych na sąsiednich wzgórzach.

Siena

Siena

Siena to jedno z najbardziej charakterystycznych miasteczek nie tylko w Toskanii, ale także w całych Włoszech. Już w czasach etruskich istniała tu osada, której największy rozwój nastąpił w średniowieczu. Dominują tu charakterystyczne rdzawo-czerwone kamienne domy, wysokie palazzi i wąskie uliczki, a w środku znajduje się przepiękny średniowieczny rynek w kształcie muszli – słynny w całym świecie Piazza del Campo. Rynek ten znany jest nie tylko ze swojego średniowiecznego charakteru, ale także z odbywających się tu dwa razy w roku wyścigów konnych. W czasie tzw. Palio rynek zmienia się w średniowieczny hipodrom.

San Gimignano

San Gimignano

Położone wśród toskańskich wzgórz San Gimignano ze swoimi charakterystycznymi kamiennymi wieżami to jedna z najbardziej popularnych toskańskich atrakcji. Miasteczko - właśnie ze względu na wieże - nazywane jest „Średniowiecznym Manhattanem.” Jego historia sięga X wieku, a kamienne wieże zostały zbudowane pomiędzy XI a XIII wiekiem. Od średniowiecza prowadzono w mieście intensywną działalność handlową, a lokalni kupcy podróżowali po wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. Historyczna część otoczona jest kamiennym murem, a do ścisłego centrum wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO można dostać się jedną z kilku zabytkowych bram.

Vinci

Vinci

Vinci to małe miasteczko położone na zielonych wzgórzach Montalbano, na styku trzech prowincji Pistoia, Prato i Florencji. Okolice Vinci nie są tak znane jak inne regiony Toskanii, ale to właśnie sprawia, że można tu w spokoju cieszyć się wspaniałymi krajobrazami, średniowiecznymi zabytkami i nieśpiesznym włoskim stylem życia. To właśnie 3 kilometry od Vinci stoi dom, w którym urodził się genialny Leonardo da Vinci. W miasteczku znajduje się również zabytkowy kościół oraz muzeum i biblioteka jego imienia. Zalesione wzgórza, wspaniałe krajobrazy i gościnni mieszkańcy sprawiają, że pobyt tu należy do przyjemności.

Piza

Piza

Piza jest drugim, po Florencji najbardziej popularnym miejscem w Toskanii. Co roku do miasta przyjeżdżają rzesze turystów chcących zobaczyć słynną Krzywą Wieże. Charakterystyczną sylwetkę dzwonnicy stojącej na Campo dei Miracoli znają chyba wszyscy. Już w trakcie prac budowlanych wieża zaczęła się niebezpiecznie przechylać co spowodowało wstrzymanie prac i ich ponowne wznowienie dopiero po kilkudziesięciu latach. Próby mające na celu stabilizację wieży, doprowadziły do tego, że odchylenie zmniejszyło się o 0,5 metra i wynosi obecnie ok. 4,5 metra. Oprócz wieży na placu podziwiać możemy również katedrę, baptysterium oraz monumentalny średniowieczny cmentarz.

Florencja

Florencja

Otoczona wzgórzami stolica Toskanii - Florencja leży nad rzeką Arno i przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków nauki, kultury i sztuki, nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Miasto zostało założone w 59 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara i dzięki dogodnemu położeniu szybko przeobraziło się w prężne centrum handlu. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem Florencji jest Santa Maria del Fiore – imponująca katedra z wielką kopułą zbudowaną z cegły. Florencja to także słynna galeria malarstwa - Galleria degli Uffizi, uznawana przez wielu za najlepsze muzeum we Włoszech i kryjąca wiele niezwykłych arcydzieł sztuki.

Lucca

Lucca

Na świetnie zachowanej starówce otoczonej potężnym wałem i murami obronnymi toczy się niespieszne życie toskańskiej prowincji. Interesujące zabytki, kompaktowe rozmiary oraz bogate życie kulturalno – rozrywkowe sprawiają, że Lucca należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. Miasteczko jest rodzinnym miastem słynnego kompozytora Giacomo Pucciniego. Wąskie i kręte średniowieczne uliczki, odrestaurowane kamienice, bogate pałace i piękne kościoły sprawiają wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Lucca to także idealne miejsce na zakupy. Pełne uroku uliczki centrum kryją niezliczoną ilość różnego rodzaju oryginalnych sklepów.

Pienza

Pienza

Pienza leży niedaleko słynnego Montepulciano, a samo miasteczko wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pienza nazywana wcześniej Corsignano, była rodzinnym miastem papieża Piusa II, który to przy pomocy architekta Bernarda Rossellinnego próbował urzeczywistnić tu swoje marzenia o idealnym mieście. Projekt nie został ukończony, ale wiele budynków zyskało niepowtarzalny renesansowy charakter. Pienza warta jest odwiedzenia nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, ale także wspaniałe widoki, które można nieskrępowanie podziwiać z głównych uliczek miasteczka.

Cortona

Cortona

Cortona uważana jest przez wielu za najpiękniejsze miasteczko wschodniej Toskanii. Położona na wzgórzu i otoczona malowniczymi gajami oliwnymi i winnicami zachwyca przybywających tu turystów nie tylko widokami, ale także niezwykłą urodą zabytkowego centrum. Miasteczko to plątanina stromych i ciasnych kamiennych uliczek biegnących stromo pomiędzy średniowiecznymi zabudowaniami. Centrum Starego Miasta otoczone jest zbudowanym w średniowieczu murem, wzniesionym na pozostałościach etruskich fortyfikacji. Wspaniałe widoki, zabytkowa zabudowa z szaro – żółtego piaskowca i fantastyczna atmosfera przyciągają tu rokrocznie tłumy turystów.

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni to maleńka miejscowość uzdrowiskowa powstała w sąsiedztwie wzniesionego w XI wieku zamku Vignoni. Położona jest w malowniczej dolinie Val d’Orcia, na skraju wzgórza schodzącego stromo do doliny rzeki Orcia. W sąsiedztwie wioski znajdują się gorące źródła siarczkowe, z których korzystali już Rzymianie. Zachowały się tutaj pozostałości antycznego, rzymskiego basenu kąpielowego, renesansowy portyk oraz dawna papieska willa. Obecnie z siarczkowych kąpieli wodnych można korzystać w nowoczesnych basenach Piscina Val di Sole. Tutejsze wody mają dobroczynne działanie w leczeniu chorób układu oddechowego i reumatologicznych.

Rowerowa wyprawa przez magiczne zakątki słonecznej Toskanii

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.