Rowerem przez słoneczne wybrzeże na południowy kraniec Europy

Portugalia ‣ Algarve - dzikie piękno piaszczystych plaż, potęga oceanu, majestat klifów


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Algarve - klifowe wybrzeże i bajeczne plaże południowego krańca Europy

Słoneczne południe Portugalii to idealne miejsce dla miłośników kąpieli słonecznych i skalistych klifowych krajobrazów. Zachwyca fascynującą linią brzegową, gdzie majestatyczne klify otaczają urokliwe, piaszczyste plaże.

Vila Real de Santo Antonio

Vila Real de Santo Antonio

Miasteczko Vila Real de Santo Antonio położone jest na południowym wschodzie Portugalii, tuż przy rzece Gwadiana, która stanowi naturalną granicę pomiędzy Portugalią, a Hiszpanią. Miasto zostało odbudowane po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku na wzór stolicy kraju. Nie bez powodu starówkę miasta nazywa się „Małą Lizboną”. Znakiem rozpoznawczym miasta jest calcada Portuguesa, czyli portugalski, wzorzysty chodnik oraz kafelki Azulejo, które zdobią okoliczne budynki.

Fort Cacela Velha

Fort Cacela Velha

Miejscowość Cacela Velha, leżąca nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego posiada niezwykle bogatą historię sięgająca czasów starożytnych, kiedy to na tym terenie przebywali Fenicjanie i Grecy. Pamiątką tamtych czasów jest fort, który został odbudowany po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku. Ta niewielka wioska jest wspaniałym przykładem na współdziałanie różnych kultur. Co roku odbywa się tutaj liczne festiwale, z których najsłynniejszym jest „Noites da Moura Encantada”. Przez całą noc w mieście mają miejsce liczne parady i koncerty, które przybliżają turystom bogatą historię tego miejsca.

Faro

Faro

Miasto Faro jest stolicą regionu Algarve i jednym z jego głównych, turystycznych punktów. Leżące w samym sercu Parku Narodowego Rio da Formosa miasto, jest corocznie odwiedzane przez rzeszę turystów, którzy na brak atrakcji nie mogą narzekać. Prócz zabytkowych uliczek i budynków znajdziemy w Faro liczne puby i restauracje, w których w szczycie sezonu życie tętni całą dobę. W mieście warto odwiedzić dzielnicę Cidade Velha, która jest odcięta od pozostałej części miasta średniowiecznymi murami. Dodatkowo w mieście znajduje się zabytkowa Katedra z XIII wieku oraz Pałac Biskupi „Paço Episcopa”.

Kościół Igreja Nossa Senhora do Carmo

Kościół Igreja Nossa Senhora do Carmo

Jednym z najciekawszych zabytków Faro jest kościół Naszej Pani z Carmo, czyli Igreja Nossa Senhora do Carmo. Kościół został ukończony w XVIII wieku, ale również on został dotknięty przez trzęsienie ziemi. Na uwagę w kościele zasługują liczne barokowe kapliczki zdobione złotem. Jednak symbolem tego miejsca jest kaplica Capela dos Ossos, czyli Kaplica Kości. Capela dos Ossos została zbudowana z kości i czaszek blisko 1000 mnichów spoczywających na pobliskim cmentarzu. Kości zostały wydobyte w XIX wieku i obecnie „zdobią” to jedno z najdziwniejszych i najstraszniejszych miejsc w całym Faro.

Rezerwat Przyrody Rio da Formosa

Rezerwat Przyrody Rio da Formosa

Park przyrody Rio da Formosa, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Algarve. Rezerwat został uznany za jeden z 7 cudów Portugalii. Zajmuje obecnie blisko 18 tysięcy hektarów i ciągnie się aż od stolicy regionu, Faro do Vila Real de Santo Antonio przy granicy z Hiszpanią. Na jego terenie można spotkać ponad 20000 gatunków ptaków, w tym flamingi, które są symbolem tego miejsca. Najlepszym sposobem na poznanie wszystkich atutów Parku jest skorzystanie z rejsu statkiem. Dzięki temu można z bliska podziwiać piękno rezerwatu.

Praia de Banagil

Praia de Banagil

Praia de Banagil to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych plaż w całym Algarve. Położona jest przy niedużej miejscowości Banagil, z dala od luksusowych kurortów i wielkich hoteli, dzięki czemu zachowała swój kameralny i nieco dziki charakter. Prócz złotego piasku i lazurowej wody, turyści odwiedzają Praia de Banagil dla słynnej groty Algar de Benagil. Wyżłobiona przez oceaniczne wody grota jest symbolem całej południowej Portugalii i jej zdjęcie pojawia się niemal we wszystkich katalogach promujących Algarve.

Silves

Silves

Silves to jedno z najstarszych miast Algarve i dawna stolica tego regionu. Miasto posiada bogatą historię, a w czasach świetności było jednym z najważniejszych ośrodków w całej Portugalii i do dziś jest nazywane „Bagdadem Zachodu”. Obecnie jest ono jednym z najpiękniejszych miast Algarve i przypomina o czasach kiedy na tych ziemiach panowali muzułmanie. Nad miastem góruje słynna twierdza Maurów „Castelo dos Mouros”. Wspaniały zamek jest wizytówką nie tylko miasta ale całej południowej Portugalii. Silves zachwyca nie tylko słynną twierdzą, ale również wąskimi, zabytkowymi uliczkami i gwarnymi ryneczkami, na których w dalszym ciągu czuć arabskie wpływy.

Rejs łódką po zatoce Alvor

Rejs łódką po zatoce Alvor

Jeśli kogoś znudził wypoczynek na plaży może skorzystać z jednej z ciekawszych i popularniejszych atrakcji, która dostępna jest na wybrzeżu Algarve, mowa o rejsie łódką. Będąc w miejscowości Alvor można skorzystać z rejsu po zatoce, podczas którego będzie można poznać dzikie tereny południowej Portugalii. Podczas blisko 3 godzinnej wyprawy będziemy podziwiać klify wyrastające prosto z Oceanu Atlantyckiego, liczne gatunki ptaków, które żyją na tym terenie oraz będziemy mogli zakosztować kąpieli w błękitnej wodzie, z dala od zatłoczonej plaży.

Degustacja portugalskiego wina

Degustacja portugalskiego wina

Algarve to nie tylko wspaniałe, piaszczyste plaże, starożytne zabytki czy piękne kościoły. Południowa Portugalia to również doskonałe wino, które produkowane jest na tych terenach od czasów rzymskich. Okazją do skosztowania tego trunku będzie wizyta w jednej z lokalnych winnic. Uważa się, że najsłynniejszym portugalskim winem jest Porto, jednak wina z Algarve mogą śmiało konkurować ze swoim północnym rywalem. Tutejszy gorący klimat, ponad 3000 słonecznych godzin w roku i oceaniczna bryza sprzyjają uprawie winorośli. W Algarve przeważają głównie czerwone odmiany winorośli takie jak Trincadeira, Castel?o czy Aragon?s.

Przylądek Św. Wincentego

Przylądek Św. Wincentego

Przylądek Św. Wincentego to najbardziej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy. W czasach Cesarstwa Rzymskiego miejsce to było nazywane Świętym Przylądkiem, ponieważ uważano, że to właśnie w tym miejscu słońce zanurza się na noc w oceanie. W średniowieczu przylądek był uznawany za koniec ówczesnego świata. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Algarve. Na przylądku znajduje się również jedna z najjaśniej świecących latarni morskich w Europie. Można tu poczuć prawdziwą magię Oceanu Atlantyckiego, który wydaje się nigdy nie kończyć.

Praia da Rocha

Praia da Rocha

Praia da Rocha to jeden z najstarszych i najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Algarve. Położona na południe od miasta Portimao przyciąga co roku mnóstwo turystów. To dzięki pięknej lazurowej wodzie, wysokim klifom i miękkiemu, złotemu piaskowi, plaża zawdzięcza swoją sławę. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących wypoczynek nad Oceanem w centrum dużego kurortu turystycznego. W sezonie letnim plaża roi się od turystów, bary są pełne ludzi, a zabawa trwa nieprzerwanie całą dobę. Jest to bez wątpienia obowiązkowy punkt dla wszystkich zwiedzających południowe wybrzeże Portugalii.

Lagos

Lagos

Lagos to jedno z trzech głównych centrów turystycznych w regionie Algarve. Pełne starożytnych zabytków, nowoczesnych hoteli i pięknych plaż jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zabytkowe centrum miasta otoczone jest XIV wiecznymi murami obronnymi. Znajdziemy tutaj pozostałości po starożytnych murach oraz liczne kościoły, w tym Kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António), który wyróżnia się niezwykłymi zdobieniami i malunkami. Lagos znane jest również ze swoich wspaniałych plaż, z których największą jest plaża Meia Praia.

Praia de Marinha

Praia de Marinha

Praia de Marinha to obok Praia de Banagil i Praia da Rocha jedna z najsłynniejszych plaż południowej Portugalii. Plaża została uznana przez Przewodnik Michelin za jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie i jedną ze 100 na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym Praia de Marinha są wysokie klify znajdujące się przy złotych piaskach, które nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Na uwagę również zasługuje piękna woda która obmywa cały teren. Na plaży często kręcone są reklamy oraz spoty promujące Algarve.

Algarve - barwny koloryt skalistych klifów okalających najpiękniejsze plaże południowego krańca Europy

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.