Sanktuarium w Świętej Lipce + Reszel

Po śniadaniu ruszamy z hotelu w kierunku Św. Lipki, niewielkiej miejscowości koło Kętrzyna słynącej z Sanktuarium Maryjnego - zabytkowego obiektu sakralnego niezwykłej wartości, z doskonale zachowaną i bogatą dekoracją. W skład kompleksu klasztornego Święta Lipka wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny jezuitów.

Warto zauważyć, że świętolipska bazylika jest jednym z najważniejszych i najwspanialszych zabytków baroku w Polsce. Jej niezwykłą atrakcją są między innymi barokowe organy zbudowane w latach 1711-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela, których prezentacje przyciągają turystów dzięki figurkom, poruszającym się podczas gry na instrumencie. Z uwagi na rzesze turystów przybywających do Świętej Lipki, miejsce to nazywane jest Częstochową Północy.

Po zwiedzeniu świętolipskiej bazyliki ruszamy w kierunku miejscowości Reszel. Na całym 6 km odcinku ze Świętej Lipki do Reszla uwagę przyciągają piękne, barokowe kapliczki drogi różańcowej, pochodzące z 1743 roku. Docieramy do Reszla gdzie czeka na nas największa atrakcja tego niewielkiego miasteczka jaką jest pochodzący z XIV wieku gotycki zamek biskupów warmińskich. Po przekroczeniu charakterystycznej dla obronnych zamków bramy wkraczamy na chłodny dziedziniec z położoną centralnie studnią a następnie udajemy się w kierunku potężnej baszty, z której będziemy mogli obejrzeć przepiękną panoramę miasteczka i jego okolic. Warto wspomnieć, że w latach 1503-1510 na zamku w Reszlu przebywał Mikołaj Kopernik jako doradca biskupa Łukasza Watzenrode. Po zwiedzeniu Reszla ruszymy w drogę powrotną do hotelu.

Wariant trasy
w kilometrach
59Łatwa
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.