Malownicze krajobrazy jednego z najpiękniejszych zakątków Polski

Polska ‣ Mazury: kraina wielkich jezior, rzek i lasów


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Mazury

Nad brzegami jezior, wśród łąk i borów rozrzucone są malownicze mazurskie miasteczka i wioski, które oferują turystom nie tylko bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, ale również wiele cennych zabytków kultury i sztuki. Liczne gotyckie zamki obronne, barokowe zespoły kościelno-klasztorne, neogotyckie pałace oraz liczne kamienice, które tworzą zabudowę mazurskich miasteczek to prawdziwa gratka dla miłośników architektury.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Ta niezwykle fascynująca kraina tysiąca jezior to pagórkowaty polodowcowy teren usiany srebrzystymi jeziorami, rzekami i kanałami. Niezwykłe bogactwo pomników przyrody i kultury, liczne głazy narzutowe, kurhany, grodziska, warowne zamki a przede wszystkim unikalne połączenie prastarych borów i dużych akwenów przyciąga turystów, którzy na licznych szlakach kajakowych, wodnych i rowerowych poznają piękno mazurskiego krajobrazu.

Sanktuarium w Świętej Lipce

Sanktuarium w Świętej Lipce

Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce jest niezwykłym obiektem sakralnym prowadzonym przez zakon jezuitów. Zachwycająca architektura tutejszej bazyliki, krużganków oraz domu zakonnego sprawiają, że sanktuarium nazywane jest także perłą baroku. Ołtarz głowny zdobi XVII-wieczny obraz Matki Bożej.

Jezioro Tałty

Jezioro Tałty

Jezioro Tałty jest najgłębszym jeziorem rynnowym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro wypełnia część polodowcowej rynny, ciągnącej się przez blisko 35 kilometrów. Średnia głębokość Jeziora Tałty to ok. 14 m, natomiast największa głębia sięga 50,8 metrów i znajduje się w pobliżu Skorupek. Jezioro zasilane jest wodami płynącymi z Jeziora Ryńskiego oraz Kanału Tałckiego. Nad jeziorem można spotkać nie tylko wypoczywających turystów, ale również amatorów sportów wodnych.

Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich obejmuje 12 średniowiecznych zamków rozlokowanych na terenie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Są to głownie zamki krzyżąckie oraz biskupie. Charakterystyczne budowle z czerwonej cegły z basztami, wysokimi murami obronnymi i warowniami przyciągają miłośników historii i architektury gotyckiej. Szczególnie polecamy wizytę w najsłynniejszym zamku krzyżackim, czyli w Malborku, ale nie można też pominąć chociażby zamku w Kętrzynie, Rynie, Kwidzynie, czy Olsztynie.

Zamek w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie

Pierwsze wzmianki o miejscowości Rast pochodzą z 1342 r. Wtedy to Krzyżacy wybudowali drewnianą strażnicę, w miejscu gdzie później wybudowano stojący do dnia dzisiejszego zamek. Budowę zamku ukończono w 1374 roku, wówczas pojawił się po raz pierwszy w wykazie inwentarzy zamków zakonnych. Pod koniec II Wojny Światowej część zamku została spalona przez wojska radzieckie. Odbudowę przeprowadzono w latach 1962 – 1967. Obecnie na terenie zamku funkcjonuje muzeum oraz biblioteka publiczna.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec, była to kwatera główna Adolfa Hiltera w latach 1941 - 1944, która została niemal doszczętnie zniszczona w 1945 r. Obiekt zajmował powierzchnię ok. 250 ha. Mieściły się tu bunkry, schrony, pomieszczenia biurowe, hotel, a nawet herbaciarnie i kasyno. Z uwagi na to, że fuhrer przbywał tu przez niemlaże 800 dni, teren kwatery był ściśle strzeżony i otoczony polem minowym. Po wojnie tereny wokół Wilczego Szańca rozminowano i udostępniono zwiedzającym.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie położony jest ok. 15 kilometrów na południe od Mikołajek. Znajdziemy tutaj blisko 400 rzadkich i niekiedy chronionych zwierząt, reprezentujących ponad 100 gatunków. Zwierzęta te pochodzą z terenów Polski, Syberii czy nawet Dalekiego Wschodu. Jest to doskonałe miejsce do zwiedzenia nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale i dla wszystkich miłośników przyrody.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy leży w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i jest największym jeziorem w Polsce. Głębokość jeziora sięga do nieco ponad 23 metrów, natomiast w wielu miejscach płytkie dno usiane jest licznymi głazami, które kryją się tuż pod powierzchnią, stwarzając zagrożenie żegludze. Cały obszar jeziora znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Śniardwy charakteryzują się silnymi wiatrami, które mogą okazać się niebezpieczne dla mniej wprawionych żeglarzy.

Mrągowo

Mrągowo

Mrągowo jest miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim. Nie można jednoznacznie wskazać daty utworzenia miasta, ale pierwsze w zmianki o nim pochodzą z roku 1348. Miasto znane jest obecnie głównie z organizowanego od 1982 roku Pikniku Country, ale jest również popularnym ośrodkiem turystycznym na Mazurach. W Mrągowie warto odwiedzić XIX-wieczną cerkiew prawosławną, festiwalowy amfiteatr, Muzeum Ziemi Mrągowskiej czy Kościół ewangelicko-augsburski.

Mikołajki

Mikołajki

Mikołajki, czyli żeglarska stolica Polski, jest to miejscowość położona pomiędzy dwoma jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Atrakcyjne położenie miejscowości sprawia, że jest to wręcz idealne miejsce do żeglowania. Przygotowana infrastruktura oraz powiększająca się baza hotelowa sprawiają, że rok rocznie Mikołajki są miejscem wypoczynku dla turystów z całej Polski.

Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek reszelki powstał w II połowie XIV wieku. Jest to jeden z tzw. zamków biskupich, który pierwotnie był w posiadaniu biskupów warmińskich. Przez lata był siedzibą zakonu krzyżaków, którzy na przestrzeni wieków rozbudowywali twierdzę. Burzliwa i ciekawa historia zamku sprawiła, że jest on chętnie odwiedzany przez turystów. Obecnie znajduje się tu muzeum, hotel oraz restauracja.

Szlak kajakowy rzeki Krutynia

Szlak kajakowy rzeki Krutynia

Szlak kajakowy rzeki Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych nie tylko Polski, ale i Europy. Jest niezwykle zróżnicowany krajobrazowo i pełen malowniczych terenów przyrodniczych. Swój początek ma na Pojezierzu Mrągowskim, dalej prowadzi przez Puszczę Piską, a kończy się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak liczy blisko 102 kilometry, natomiast połowę jego długości stanowią jeziora. Na całym szlaku występuje unikatowa flora i fauna. Dodatkowo trasa przebiega przez 8 rezerwatów przyrody i 4 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.

Zamek Krzyżacki w Rynie

Zamek Krzyżacki w Rynie

Najstarsze informacje o zamku krzyżackim w Rynie pochodzą z 1377 roku. Zamek był wznoszony etapami i początkowo wyglądał inaczej niż teraz. Kiedy w mieście utworzono Komturię konieczne były przebudowy zamku. Na przestrzeni kolejnych lat zamek ulegał licznym zmianom. W 1853 roku został wyremontowany i adaptowany na więzienie. W 1881 roku zamek spłonął i został po raz kolejny przebudowany. Według legendy zamek w Rynie jest nawiedzony przez przynoszącą szczęście Białą Damę. To podobno żona litewskiego księcia Witolda – Anna, która została zamurowana wraz z dziećmi w zamkowych piwnicach w ramach zemsty na Witoldzie za lojalność wobec króla Jagiełły.

Wyprawa rowerowa w otoczeniu największych polskich jezior

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.