Delta Niemna

Dzisiaj znowu ruszymy na południe. Tym razem odwiedzimy magiczne miejsce, jakim jest Delta Niemna, tuż przy granicy z Rosją. Po drodze będziemy mijać niewielkie miejscowości położone nad Zalewem Kurońskim, gdzie życie toczy się swoim tempem.

Delta Niemna jest niezwykłym miejscem zarówno pod kątem fauny, jak i flory. Rzeka tworzy, przy granicy Litwy i Rosji, dwa główne rozgałęzienia, czyli rzeki Atmata i Skirvytė. Utworzona tu plątanina kanałów i koryt rzecznych, starorzeczy, torfowisk, jezior i mokradeł jest domem dla ok. 300 gatunków ptaków, w tym dla wielu rzadkich gatunków, a także przystankiem dla ptaków migrujących. To wprost ornitologiczny raj! Warto więc wytężyć słuch oraz uzbroić się w lornetkę, bo można napotkać tu cyraneczki, kszyki i wiele, wiele innych. W 1993 r. teren ten został wpisany na listę mokradeł o znaczeniu międzynarodowym.

Sama delta nie jest jedynie rezerwatem przyrody. Mieszczą się tu również pełne uroku turystyczne miejscowości. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejscowość Mingė, nazywaną litewską Wenecją. Domy zlokalizowane są tu tuż nad rzeką, która pełni rolę głównej arterii. Będąc na przylądku Vente, w osadzie o tej samej nazwie, można zwiedzić XIX-wieczną latarnią morską. Z kolei w rozlewisku rzek Atmata i Skirvytė znajduje się największa na Litwie wyspa, z niewielką miejscowością Rusnė.

Zielone lasy, sielskie krajobrazy, cisza, spokój i śpiew ptaków, tak w skrócie można opisać to przepiękne miejsce.

Wariant trasy
w kilometrach
24Łatwa
54Średnia
74Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.