Bałtyckie plaże, sosnowe lasy, leniwie snujący się Niemen i średniowieczne zamki

Litwa ‣ Pomorze i Wileńszczyzna: z wizytą u sąsiada


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Pomorze i Wileńszczyzna - rowerem przez nadmorskie kurorty i zabytkowe miasteczka

Zapraszamy na rowerową wyprawę po nadbałtyckich kurortach, rezerwatach przyrody i zabytkowych miastach Litwy. Łagodne trasy, świeże powietrze i mnóstwo ciekawych miejsc przed nami, czegóż chcieć więcej?

Zamek w Trokach

Zamek w Trokach

W niewielkim podwileńskim miasteczku Troki, znajduje się średniowieczna twierdza, która przed wiekami była ważnym punktem na politycznej mapie Litwy. Forteca powstała na niewielkiej wyspie, do której prowadzi długi drewniany most. Lata świetności zamku przeminęły tuż po bitwie pod Grunwaldem i przez wieki popadał w ruinę. Swój dawny blask twierdza odzyskała dopiero w XX wieku, kiedy to została w pełni zrekonstruowana. Odnowione oblicze zamku sprawiło, że szybko stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Litwy.

Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska jest cienkim pasem lądu, który oddziela Zatokę Kurońską od otwartego Bałtyku. Nasza trasa została poprowadzona przez teren Parku Narodowego, który obejmuje litewską część Mierzei. Ten, długi na blisko 100 km, piaszczysty wał jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Przy odrobinie szczęścia można tu wypatrzyć łosia, będącego symbolem Mierzei, czy wydrę, kormorana, czaplę, a nawet fokę szarą. Jednak Mierzeja Kurońska słynie przede wszystkim z jednych z najwyższych wydm w Europie. Warto odwiedzić to przepiękne miejsce, by przez chwilę poczuć jego niezwykłą atmosferę.

Wilno

Wilno

Wilno, stolica i największe miasto Litwy, miasto, które nieodłącznie kojarzy nam się z Adamem Mickiewiczem i Ostrą Bramą. Zawiła historia i splecione losy dwóch krajów sprawiają, że ślady polskości widoczne są niemalże na każdym kroku. Cmentarze na Rossie i Antokolu, Uniwersytet Wileński założony przez Stefana Batorego, czy Plac Katedralny z bazyliką św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, to zaledwie wstęp. Wilno posiada niezliczoną liczbę ciekawych miejsc do zwiedzenia. Jest tu wiele zabytkowych kościołów, muzeów i parków. Warto wybrać się również do dzielnicy żydowskiej, by podziwiać ciekawą architekturę.

Zamek w Kownie

Zamek w Kownie

Zamek w Kownie został zbudowany w XIV wieku i znajduje się on w strategicznym miejscu, u ujścia rzeki Wili do Niemna. Jest to najstarsza murowana i druga co do wielkości twierdza na Litwie. Legenda głosi, że w tej średniowiecznej twierdzy uwięziona była armia Bony Sforzy i żołnierze podobno do dzisiaj czekają w lochach, gotowi do obrony zamku. Obecnie zamek otoczony jest pięknym parkiem, a w jego murach mieści się muzeum poświęcone historii miasta.

Kuchnia litewska

Kuchnia litewska

Litewskie smaki są bardzo zbliżone do polskich, a potrawy nie należą do dietetycznych. Lokalna kuchnia opiera się na daniach z ziemniaków, mąki, buraków, kasz, owoców leśnych, grzybów i miodu. Będąc na Litwie koniecznie trzeba spróbować typowych dla regionu potraw, jak np. chłodnik litewski o przepięknym kolorze, dojrzewającą wędlinę - kindziukas, kołduny i kibiny, które przypominają rodzime pierogi, cepeliny, czyli nasze kartacze, czy chociażby chleba wileńskiego – po prostu niebo w gębie! Ewentualne dodatkowe kilogramy spalimy podczas jazdy na rowerze.

Birsztany

Birsztany

Birsztany to niezwykła miejscowość uzdrowiskowa schowana pośród lasów i meandrującego Niemna, na południe od Kowna. Lecznicze wody, piękna architektura, soczysta zieleń gęstych lasów i czyste powietrze sprawiają, że Birsztany są jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Litwinów. Przepiękne widoki i panoramę tego miejsca można podziwiać z tutejszej wieży widokowej, która jest najwyższą na Litwie. Idealne miejsce na spacery, piesze wędrówki i jazdę na rowerze.

Zamki Wileńskie

Zamki Wileńskie

Pierwotnie był to kompleks trzech zamków: Górnego, Dolnego i Krzywego. Zamek Krzywy był splądrowany przez Krzyżaków w XIV wieku i nigdy nie został odbudowany. Zamek Górny, pełnił różne funkcje, był m.in. więzieniem i biblioteką, obecnie najbardziej kojarzy się z Basztą Giedymina, która wznosi się nad miastem. Z kolei Pałac Wielkich Książąt Litewskich, czyli Zamek Dolny, był centrum dyplomatycznym, administracyjnym i kulturowym Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamieszkiwali go prawie wszyscy litewscy władcy. Obecnie znajduje się tu Muzeum Narodowe.

Muzeum Morskie i Delfinarium

Muzeum Morskie i Delfinarium

Kłajpeda to dosyć zaskakujące miejsce, jak na delfinarium, w końcu w Bałtyku nie ma delfinów. A jednak. W częsci miasta położonej na Mierzei Kurońskiej, znajduje się jedno z niewielu w tej części Europy, delfinarium. Obiekt ten jest częścią Litewskiego Muzeum Morza i oprócz delfinów, można tu zobaczyć między innymi uchatki, foki, pingwiny i przeróżne ryby. Naprawdę warto się tu wybrać, bo to miejsce jest wręcz kopalnią wiedzy o morzu, a czas tu spędzony będzie prawdziwą frajdą dla małych i dużych.

Połąga

Połąga

Zapraszamy do Połągi, największego i najsłynniejszego kurortu na Litwie. Miasto to tak, jak nasz rodzimy Sopot, przed laty było miejscem wypoczynku dla elit. I chociaż po dawnym uzdrowisku niemalże nie ma już śladu, Połąga przyciąga turystów, piękną piaszczystą plażą, bursztynami, urokliwą architekturą i wakacyjnym klimatem nadmorskiego kurortu.

Miasto rzeźb

Miasto rzeźb

Zachęcamy do spaceru po Kłajpedzie w poszukiwaniu rzeźb, tych małych i tych dużych. Na Starym Mieście można spotkać między innymi Kłajpedzką Syrenę, złotą mysz, czy kota. Charakterystyczną rzeźbą jest także niezwykle mroczna postać Czarnego Ducha, który wyłania się na brzeg kłajpedzkiego portu. Polecamy też wizytę w Parku Rzeźb, znajduje się tu ponad 100 dzieł sztuki największych litewskich artystów.

Kłajpeda

Kłajpeda

Kłajpeda jest trzecim co do wielkości miastem na Litwie i największym litewskim portem morskim. Mieści się tu urokliwa starówka, której centralnym punktem jest Plac Teatralny. Na Starym Mieście znajduje się mnóstwo modnych pubów, kawiarni i restauracji mieszczących się w starych spichlerzach i zabytkowych budynkach. Ciekawa architektura, szerokie plaże, port i śpiew mew tworzą niepowtarzalny nadmorski klimat.

Lot balonem

Lot balonem

W ostatnich latach baloniarstwo stało się niezwykle popularne na Litwie. Litwini pokochali ten sport do tego stopnia, że obecnie w każdym większym kurorcie można podziwiać pejzaże z balonowego kosza, a i na zawodach baloniarskich reprezentacja Litwy zawsze jest w czołówce. Zapierające dech w piersiach widoki nadmorskiej scenerii Kłajpedy i Połągi, jeziora i zamku w Trokach, czy meandrów Niemna w Birsztanach, sprawiają, że lot balonem jest z pewnością niecodzienną atrakcją i niezapomnianym przeżyciem. Szczególnie warto się skusić na lot nad Wilnem, ponieważ jest to jedna z niewielu stolic, która daje taką możliwość.

Kowno

Kowno

Kowno, czyli dawna stolica Litwy, mimo swych niewielkich rozmiarów, jest obecnie 2 największym miastem w kraju. Jest to ważny ośrodek kulturalno-naukowy, przemysłowy i sportowy. Miasto posiada burzliwą historię i przez wieki przechodziło pod władanie różnych krajów. Nic dziwnego, strategiczne położenie u ujścia dwóch rzek (Wilii i Niemna) czyniło z Kowna łakomy kąsek dla państw ościennych. Dzisiaj Kowno nazywane jest miastem zieleni, jest tu mnóstwo parków, skwerów i drzew. Liczne zabytki oraz światowej klasy street art sprawiają, że Kowno jest chętnie odwiedzane przez turystów w każdym wieku.

Rowerowa podróż przez najciekawsze miejsca na Litwie

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.